وسعت فدک چه مقدار است؟ شنیده ایم که عربستان ،عراق و رود فرات و مقداری دیگر را شامل میشود؟چنین حرفی صادق است؟

«فدك» دهكده ‏اى در سرزمين حجاز بود و ميان آن و مدينه به‏ باور برخى، دو يا سه روز راه بود. اين دهكده نزديك خيبر بود و اينك موجود است و نزد مردم مدينه معروف و شناخته شده است، امّا با نهايت تأسف رها شده است! در برخى از روايات رسيده، گستره حقيقى آن، از سويى تا عدن و سمرقند و از سوى ديگر تا آفريقا و سيف البحر امتداد مى ‏يابد. اين روايات نشانگر آن است كه آنچه از اهل بيت عليهم ‏السلام غصب شده است، نه بوستان و دهكده فدك بلكه عبارت است از گستره خلافت و امامت علمى و معنوى و اخلاقى و مديريت بر مسلمانان و سرزمين‏ هاى اسلامى. با اين بيان از نظر اين دسته از روايات، همه زمين و زمان حكم فدك را دارد، و كسى كه در ادّعاى خود راستگوست و بر آن است كه دست غصب و ستم را از فدك بردارد و آن را به صاحبانش برگرداند، بر اوست كه دست سلطه و سيطره ‏اش را از كران تا كران زمين بردارد و مردم را آزاد بگذارد، چرا كه بازگرداندن آنچه غصب شده است جز با بازگرداندن كامل آن انجام نمى ‏پذيرد.
در روایتی از امام کاظم (ع) آمده است که فدک از یک طرف به((عدن )), از طرف دوم به ((سمرقند)), از جهت سوم به ((آفریقا)), از جانب چهارم به دریاها وجزیره ها وارمنستان محدود می شد [بحار الانوار، ج ۴۸، ص ۱۴۴.] . 
به طور مسلم فدک , که بخشی از خیبر بود, چنان حدودی نداشت ; مقصود امام کاظم علیه السلام این بوده است که تنها سرزمین فدک از آنان غصب نشده است بلکه حکومت بر ممالک پهناور اسلامی که حدود چهارگانه آن در سخن امام تعیین شده از اهل بیت گرفته شده است .

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

روزی هارون الرشید به موسی بن

روزی هارون الرشید به موسی بن جعفر علیه السلام گفت:«فدک را پس بگیرید تا بنی عباس به اهل بیت رسول خدا بدهکاری ظاهری هم نداشته باشد.»
امام فرمود:«من فدک را تمام و کمال پس می‌گیرم، نه ناقص و نیم‌بند.»
هارون گفت:«بسیار خوب. مرزهای فدک را بیان کنید تا بگویم تحویل دهند.»
امام فرمود:« اگر مرزهای آن را مشخص کنم، تحویل نخواهی داد.»
هارون گفت:« قسم به جدت رسول خدا، فدک را تمام و کمال واگذار می‌کنم.»
امام مرزهای فدک را مرزهای جهان اسلام معرفی کرد و فرمود: مرز اول، سرزمین عدن است (شهری بر لبه خلیج عدن که در کناره دریای عمان و پائین بحر احمر واقع است). مرز دوم فدک سمرقند است.( شهری که در منطقه آسیای میانه (ازبکستان فعلی) قرار دارد.) مرز سوم فدک آفریقاست و مرز چهارم فدک "سیف البحر".( در کنار دریا و منطقه ارمینیه واقع در بالای حاشیه شمالی ایران)»
هارون گفت:« تو که چیزی برای ما باقی نگذاشتی! پس تو بیا جای من بنشین!»
امام فرمود:« من که گفته بودم اگر حدود فدک را مشخص کنم، پس نخواهی داد!»

نظرات