حق اهل بیت(ع) بر گردن ما در حال حاضر چیست؟

از آنجا که حیات معنوى انسان برتر از حیات جسمى اوست و نیز از آنجا که رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله و اهل بیت وى علیهم السلام سرچشمه نزول حیات برترند، رعایت حقوقشان نیز برتر و سنگین تر است.

از وجود مقدس رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله روایت شده است که فرمود:
«أَفْضَلُ وَالِدَیْکُمْ وَ أَحَقُّهُمَا بِشُکْرِکُمْ مُحَمَّدٌ وَ عَلِیٌّ؛[۱] برترین پدران شما و لازم ترین آنان به احترام و تشکر شما، محمد و على مى باشند.»

همچنین از امیر عارفان على علیه السلام نقل شده است که فرمود: از رسول خدا صلى الله علیه و آله شنیدم که فرمود:
«أَنَا وَ عَلِیُّ بْنُ أَبِی طَالِبٍ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ وَ لَحَقُّنَا عَلَیْهِمْ أَعْظَمُ مِنْ حَقِّ وَالِدَیْهِمْ فَإِنَّا نُنْقِذُهُمْ إِنْ أَطَاعُونَا مِنَ النَّارِ إِلَى دَارِ الْقَرَارِ وَ نُلْحِقُهُمْ مِنَ الْعُبُودِیَّةِ بِخِیَارِ الْأَحْرَارِ؛[۲] من و على ابن ابیطاب پدران این امّتیم و حق ما بزرگ تر از حق پدران و مادران آنهاست. پس اگر از ما اطاعت کنند آنان را از آتش به سوى جایگاه ابدى نجات مى دهیم، و آنان را از بندگى به بهترین آزادگى ملحق مى سازیم

بنابراین، رعایت حقوق اهل بیت علیهم السلام بسیار مهم، لازم و ضرورى است که هر شیعه باید در ادای آن کوشش کند و نهایت تلاش خود را به عمل آورد. که در ذیل به چند مورد از حقوق مهم اهل بیت علیهم السلام اشاره می کنیم:
۱-حفظ آبروى اهل بیت علیهم السلام با مراقبت در اعمال خودمان که منتسب به آن بزرگواران هستیم.
امام صادق (ع) فرمودند: مَعَاشِرَ الشِّیعَةِ كُونُوا لَنَا زَیْناً وَ لَا تَكُونُوا عَلَیْنَا شَیْناً؛[۳] اى گروه شیعه زینت ما باشید و زشتى ما نباشید.

۲- دوستی اهل بیت (علیهم السلام) که از وظایف واجب ما نیز هست:
قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبى‏[شوری/۲۳] بگو: بر این رسالت مزدى از شما، جز دوست داشتن خویشاوندان، نمى‌‏خواهم.

۳- ترک گناه و زشتی، تا به هنگام عرضه اعمال ما به امام، سبب رنجش  و ناراحتی ایشان نشویم:
اعمال و كردار شیعیانمان در صبح و شام بر ما عرضه میگردد، اگر در كردارهاى آنها گناهى باشد از خداوند درخواست میكنیم از آن‏ها درگذرد، و اگر داراى اعمال حسنه باشند از آن تقدیر میكنیم.[۴]

۴- شناخت مکتب اهل بیت (علیهم اسلام) تا بدان عمل نموده، و آن را ضایع ننماییم:
حضرت علی (ع) می فرمایند: خداى تبارك و تعالى ... ما را درو جاده‏و راه و طریق معرفت خود قرار داد، كسانى كه از ولایت ما روگردانیده و دیگران را بر ما ترجیح دهند از صراط مستقیم منحرفند [در قیامت از صراط بسر در آیند] برابر نیست و برابر نیست كسانى كه مردم به آن