برای بهبود اخلاقم چه کنم؟

برای بهبود اخلاقم چه کنم؟ متاسفانه پدرم از الفاظ نامناسب بخصوص در برابر مادر استفاده میکنند. مادرم فرد زودرنج و تندی هستند و بسیار بدبین و ما سه دختر، فرزندان خانه ناخودآگاه این رفتارها در وجودمان نقش بسته. من که فرزند ارشد خانواده هستم بیشتر احساس مسئولیت میکنم. خواهش میکنم راهکار عملی دهید.

به نام خدا و با سلام و احترام؛ در پاسخ به مطالب ذیل توجه كنید :

۱- احترام به والدین واجب است و ما به عنوان فرزند وظیفه داریم كه به والدین خود احترام بگذاریم حال اگر پدر یا مادر خودشان حرمت خود را می شكنند و باعث تخریب شخصیت خود می شوند حرف دیگری است ولی در عین حال دلیل بر این نمی شود كه ما مجاز هستیم به آنها اهانت كنیم. به قول ابن سینا اشتباه را با اشتباه نمی توان پاسخ داد. زیرا اگر شما ۱۰۰ پاسخ اشتباه به یك اشتباه بدهید حاصل آن می شود ۱۰۱ اشتباه. فرض كنید پدر شما در رفتارش كاملا در اشتباه است. آیا برخورد متناسب با اشتباهات او این است كه مقابله به مثل شود یعنی رفتار نامناسبی با او شود؟!

۲- به نظر می آید راه حل اساسی این است كه رفتارهای او را ریشه یابی كنید، عوامل گوناگونی ممكن است باعث بروز این رفتارها باشد كه ما به برخی از آنها اشاره می كنیم:

۱- تربیت ناصحیح خانواگی؛ یعنی در یك خانواده متخلق به اخلاق انسانی و اسلامی رشد نكرده، طبیعی است نباید از او انتظار داشت كه انسانی با شخصیت و رفتارهای سنجیده باشد.

۲- معاشرت با دوستان و همكاران بد؛ كه در این صورت باید به نحوی ارتباط او را با آنها كاهش داد و دوستان مناسب و همكاران خوب جایگزین آنها كرد.

۳- گاهی اوقات بیماری های جسمانی یا روانی موجب اختلالات رفتاری می شود كه در این صورت باید با یك روان شناس یا روان پزشك مسأله را به صورت حضوری در میان گذاشت و با مشاوره از راه دور و از طریق پرسش و پاسخ نمی تواند مسأله را حل كرد.

۴- گاهی اوقات رفتارهای نامناسب دیگران باعث بروز این رفتارها می شود.

۵- گاهی اوقات مشكلات اقتصادی و فشار گرانی در بروز چنین رفتارهایی نقش دارد.

۶- بعضی از اوقات نیز برخوردهای نسنجیده، لج بازی ها و بگو مگوهای در خانه با او باعث چنین پرخاشگری ها می شود. در هر حال حل مشكل وقتی میسر است كه اول مشكل ریشه یابی شود و سپس دنبال راه كارهای عملی برای حل آن بود.

۷-در پایان باز هم توصیه می كنیم اگر پدر شما حریم خود را یا حریم خانواده را می شكنند شما به خودتان حق ندهید كه به او بی احترامی كنید زیرا نه تنها مشكلی حل نخواهد شد بلكه حرمت شكنی ها عمومیت پیدا می كند و دیگر هیچ حریمی برای خانواده باقی نخواهد ماند. در حالی كه اگر شما با صبر و تحمل این حریم را حفظ كردید حداقل یك پناهگاه و یك دیوار از چهاردیواری حریم خانه محفوظ مانده و به همان میزان آسیب پذیری اهل خانواده كمتر خواهد شد.

۸- بنا بر این نفرین كردن پدر كار درستی نیست و آثار بد و نامطلوبی برای شما در پی دارد. بهتر است به جای نفرین هدایت و عاقبت بخیری او را از خداوند طلب نمایید .

۹- نا گفته نماند كه هیچ كارو عمل خیری بی پاداش نیست و تحمل اذیت و بد زبانی پدرتان موجب ترفیع درجه شما و رشد معنوی و روحی شما می شود و این موضوع عاملی برای تربیت روحی و معنوی شما است .

facenama

دیدگاه‌ها

سلام.پسری ۱۷ ساله هستم.خیلی

سلام.پسری ۱۷ ساله هستم.خیلی دلم میخواد میزان خوابم رو کاهش بدم.در حال حاضر خیلی زود بتونم بخوابم ساعت ۱۰-۱۱ه.و از اونجایی که دوست دارم نماز شب هم بخونم دوروبر ساعت ۴ باید بیدار شم و از اونجایی که مکروهه بین طلوعین هم نمیخوابم.و ظهرها هم خوابم نمیبره و یا ناآرام و غیر مفیده.خیلی دلم میخواد ساعات خوابم رو کاهش بدم جوری که برام انرژی بمونه.ینی عادت کنه بدنم به همون ۴-۵ ساعت خواب و در طول روز احساس خستگی و ...نکنم.دلیل اینکه میخوام ساعات خوابم رو کاهش بدم اینه که وقت بیشتری پیدا کنم برای عبادت و یاد گرفتن حرفه ای که علاقه دارم و ماه دیگه هم که مدرسه ها شروع میشه باید وقتی هم روی این قضیه بذارم.باشگاهم که میرم دیگه وقتم واقعا پره.اگه بتونم دو سه ساعت به روزام اضافه کنم واقعا عالی میشه.از خدا هم خواستم کمکم کنه ولی مسلما خودم هم باید یه سری کارهای انجام بدم.میشه راهنماییم کنید چه جوری این کارو کنم؟من عالم یا عارف بزرگی نیستم ولی اگه اونا تونستن به این مرحله برسن که دو سه ساعت خواب براشون معادل هفت هشت ساعت خواب برای من و خیلی های دیگه هست گفتم منم شاید با انجام بعضی کارا به این مرحله برسم.ممنون

تصویر soalcity

سلام

سلام
سعی کنید به میزانی که بدن شما به خواب نیاز دارد، حتما بخوابید و الا تبعات آن بسیار سنگین خواهد بود. دیده ام کسانی که نیاز بدنشان به خواب را تامین نکرده اند و بعدا دچار سردردهای مزمن شده اند به گونه ای که دهها برابر آن مقداری که بیدار مانده اند، به خاطر سردرد از انجام هر کاری عاجز شده اند.
افراط و تفریط هر دو غلط است. طبیعتا نباید بیشتر از نیاز بدن خوابید اما نیاز بدن باید حتما تامین شود. سعی کنید میزان نیاز بدن خود به خواب را بسنجید و به همان میزان بخوابید.
و برای عبادت و ... می توانید نگاهی درست تر و برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید. ما در روز وقت مرده بسیار داریم که با برنامه ریزی می توانیم از آن استفاده کنیم. و عبادت کردن نیز بسیار آسان است مثلا شما می توانید در مسیر رفت و برگشت ذکر بگویید یا نماز مستحبی با حرکات چشم به جای سجده و رکوع بخوانید و ... و مهمترین نکته درباره عبادت این است که جهت همه اعمال شما خدایی باشد. در این صورت تمام درس و باشگاه و ... عبادت خواهد بود. که برای نگه داری همین جهت گیری از آن ذکر استفاده کنید.

سلام.ممنون از راهنماییتون.یه

سلام.ممنون از راهنماییتون.یه سوال دیگه داشتم.برای توسل به امامان گفتند برای هر موضوعی به یه امام توسل کنیم.مثلا برای علم و... به امام باقر و...و زمان های مشخصی هم براشون معین کردن.این درسته؟برای صحبت کردن چه آدابی رو باید رعایت کرد؟آیا اینا واجبه موقع توسل؟
من خودم خیلی وقتا در راه رفت و آمد یا خیلی زمانهای دیگهبا خدا صحبت میکنم.معمولی در حین حرکت.معمولا قبلش صلواتی هم میفرستم.ولی برای صحبت با اماما نمیدونم...آیا میتونم هر زمان که خواستم هر شرایطی داشتم باهاشون صحبت کنم و بهشون توسل کنم؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
رعایت کردن آداب ذکر شده در توسل واجب نیست اما انتخاب زمان خاص یا ... می تواند تاثیر را بیشتر کند. همان گونه که شما می توانید در هر زمان که خواستید با خدای خود مناجات کنید، اما مناجات در سحر بسیار باارزش تر است.

سلام.سوالای زیادی دارم.ممنون

سلام.سوالای زیادی دارم.ممنون میشم بهم جواب بدید
۱-موقع وضو گرفتن اگر قسمت مسح یا هر قسمت دیگه ای که در وضو دخیل باشه اگر خیس باشه ایردای داره؟۱-ب-موقع وضو گرفتن اگر آب مقداری روی قسمتی که مسح پا میکنیم بریزه چی؟
۲-پدر و مادر من خمس پرداخت نمیکنن.یعنی خونه ای که توش زندگی میکنم با پولی خریده شده که خمسش پرداخت نشده.حکم نماز من در این خونه چیه؟وظیفه من الان چیه؟وقتی به سن قانونی رسیدم چیه؟پدرم زبانی بعضی وقتا میگه اعتقادی نداره ولی بعضی وقتا حرفایی از جهنم و ... میزنه.مثلا درواکنش به یه سری چیزا میگه ببین عذاب و آتش جهنم دیگهچه جوری خواهد بود!مادرم هم اعتقاد داره ولی یه سری حرامها رو نجام میده و واجباتی مثل خمس و روزه و ... رو ترک کرده.در حال حاضز واقعا روم نمیشه امر به معروف و...کنم!تا الان یه آدم عیاش و وقت تلف کن بودم وبه پدر و مادرم هم زیاد بی احترامی کردم.خیلی وقتا پدرم بهم انگ میزنه که اون نماز و روزه ات به چه درد میخوره.و حقم داره.دارم سعی کنم خودمو عوض کنم.ولی الان واقعا با چه رویی این کارو انجام بدم؟!قبول دارم اشتباهه.ولی واقعا الان نمیتونم...
۳-میشه تلفظ حروف ذ-ض-ظ و ص-ث-ط رو بگین!قاطی کردم.چن تا سایت . آموزش هم نگاه کردم یک حدی برا همشون گفتن!حالا هر کدوم دقیقا کجاست رو هیچی نگفتن!
۴-میشه چند تا کتاب خوب برای شناخت بهتر خدا و افزایش ایمان و.. بدین.دانلودی باشه.چون نمیتونم بخرم!
۵-تو مفاتیح الجنان خوندم لا اله الا الله وحده لا شریک له له الحمد و.... قبل از هر طلوغ و غروب خورشید واجبه و اگه ترک شد قضا بشه.درسته؟و قضاش رو هر زمان گفتیم اشکال نداره؟اونایی که تا الان نمیدونستیم و قضا شده این همه وظیفمون چیه؟
۶-بعضی وقتا موقع خوندن نماز یا قرآن احساس میکنم یه جا اشتباه تلفظ کردم و برمیگردم و اون تیکه رو دوباره تکرار میکنم.این کار درسته؟
۷-چرا من من شدم؟!اول از همه خدا رو شکر که اصا حق زندگی بهم داده و منو آفریده و باز هزار مرتبه شکر که منو به عنوان انسان آفریده و بهم حق انتخاب داده.ولی برام سوال پیش اومده یکی توی یه خونواده پولدار و با شرایط متفاوت دیگه به دنیا میاد.یکی تو خانواده ای فقیر و...یکی تو ایران به دنیا میاد.یکی تو آمریکا.اینا همه زندگی و آخرت فرد رو تغییر میده.کسی که تو آمریکا هست و هیچ آشنایی به دین اسلام نداره و یا فکری که باهاش نسبت به اسلام بزرگ شده همه چیز براش فرق میکنه تا یکی که تو ایران یا سایر کشورهای مسلمانه و با اسلام و ... آشنایی داره.هر کس زندگیش رو خودش میسازه درست.ولی شرایط و محیط هم خیلی تاثیر گذاره!آیا این به دور از عدل نیست؟یا یکی از بچگی پدر و مادرش به خوبی تربیتش میکنن و از همون اول طرف پاک و صالح میمونه تا آخر زندگیش و یکی به دلیل تربیت نادرست و ... به بیراهه کشیده میشه و وقتی میخواد برگرده به را درست کلی سختی باید بکشه.تازه وقتی هم میاد که درست بشه میبینه کلی مشکل از پایه داره و کلی باید تلاش کنه تا درست کنه خودشو ولی اون شخصی که از اول صالح و پاک بوده هم ارج و قرب بیشتری نزد خدا داره هم این چنین مشکلاتی رو نداره!آیا اینا به دور از عدل نیست؟
۸-من تا جایی که بتونم سعی میکنم احترام پدر ومادرم رو نگه دارم.ولی آدم بی عرضه و تنبلی بودم تا الان و هنوزم هستم.ولی دارم سعی میکنم خودمو عوض کنم.ولی اونا بارها منو با این و اون مقایسه میکنن و منو تحقیر میکنن.من کل زور خودم رو میزنم که سکوت کنم و هیچی نگم و یه وقت با داد و فریاد بی احترامی نکنم.و این خیلی سخته.برای آدمی که اصلا براش مهم نیس و با کسی که هست مشکلی نداره شاید چیزی نباشه.ولی من همینجوریش حالم از خودم بهم میخوره.وقتی اینجوری توسط پدر و مادر هم طرد میشم که دیگه...نابود میشم یعنی.این که توی خودم میریزم باعث میشه حالم گرفته شه و احساس بدی نسبت به اونا پیدا کنم و با سردی باهاشون برخورد کنم.و این منو باز بیشتر آزار میده که با سردی باهاشون برخورد میکنم تا یه مدتی بعد اینکه توسط اونا طرد و ... شدم.ولی من نهایت زورمو زدم که هیچی نگم.این که باز بخوام در ادامه هم باهاشاون با حالت عادی برخورد کنم خیلی سخته!آیا رحمت خدا از من دوره؟با توجه به اینکه هر روز یه همچین بساطی هست و در اینجور مواقع با سردی برخورد میکنم و یا حتی از جواب دادن بهشون امتناع میکنم بعد طرد شدنم؟
ببخشید یکم سوالام زیاد شد.امیدوارم جواب بدید.ممنون

تصویر soalcity

سلام

سلام
برای این گونه سوالات شما می تواند به پاسخگوهای آن لاین مرکز ملی مراجعه بفرمایید (www.‎09640.ir) یا آنکه به یکی از تالارهای گفتگوی مرکز ملی نظیر سایت اسک دین (http://www.askdin.com/‎) مراجعه کنید.
اما جواب سوالات شما به صورت اجمالی:
۱-محل مسح کشیدن باید به گونه ای باشد که با مسح در آن تغییری به وجود بیاید نه آن که محل آن قدر خیس باشد که مسح اصلا به خیسی آن اضافه نکند. پس اگر آب روی پا ریخت یا آن را خشک کنید یا مطمئن شوید که مقدار کمی است.
۲- در انجام عبادات به هیچ عنوان کوتاهی نکنید و سعی کنید که با عمل خود والدین را امر به معروف کنید. وقتی آنها ببینند که شما به خاطر دین تان، اخلاق و رفتار خوبی دارید، آن ها نیز امر به معروف می شوند. درباره اموال والدین که می خواهید استفاده کنید نیز تا زمانی که مطمئن نیستید آن مال خمس دارد، می توانید از آن استفاده کنید و اشکالی ندارد . و اگر مالی هست که مطمئن هستید خمس دارد، به دفتر امام جمعه شهرتان مراجعه کنید و از او اجازه بگیرید (توضيح المسائل (المحشى للإمام الخميني)، ج‏۲، ص: ۷۷۵)
۴- کتابهای شهید مطهری به راحتی از طریق اینترنت قابل دریافت است. همچنین کتاب های اخلاقی و ... را می توانید از سایت هایی نظیر تبیان و ... دریافت کنید.
۵- ذکر مستحب است.
۶-بله بهتر است آن جایی که حس می کنید اشتباه خوانده اید دوباره بخوانید.
۷-خدا مزد هر کس را به میزان سختی ای که کشیده است می دهد. پس کاملا عادلانه است. و البته خدای متعال مصلحت ما را بهتر می داند. شاید فلان شخص که فقیر است اگر مرفه بود، اصلا به فکر خدا نمی افتاد.
۸-همینکه نهایت تلاش را دارید تا والدین خود را نرنجانید، رحمت الهی برای شماست.

سلام.من میخوام برا اولین بار

سلام.من میخوام برا اولین بار برا اندروید برنامه بسازم و کسب در آمدی کنم از این طریق.خیلی برام مهمه که پولی که بدست میارم از این راه و همچنین راههای دیگه در آینده حلال باشه.برنامه ای که میخوام بسازم یه سری ترفنده که از یه سایت خارجی میخوام ترجمه کنم و در قالب یه برنامه بیرون بدم.من تلاش میکنم تا ترجمه ی خوبی ارائه بدم و برنامم هم در حد وقتم شاید برا زیباییش وقت گذشتم.ولی تمرکز اصلیم روی مطالبه.با توجه به این تفاسیر پولی که به دست میارم حلاله؟بعضا میبینم که کربرانی که یه برنامه ای خریدن میان و میگن پولم حرومت.خدا لعنتت کنه و...البته بعضیا واقعا سر مردمو کلاه میذارن.ولی بعضی ها هم فقط به استناد این که برنامه مزخرف بود براشون و ...میان اینا رو میگن؟هر کاربر ۵۰۰-۵۰۰۰ تومن بسته به اون برنامه و محتویاتش میده.اگر کاربری بیاد اعلام کنه راضی نیست و بگه پولم حرومت و یا نفرین یا هر چیز دیگه ای.وظیفه ما نسبت به اون پولی که کاربر داده و بعد از برنامه راضی نبوده چیه؟چون امکان این هم نیست که پول رو برگردونیم.اول از همه میخوام بدونم در هر حالت حکمش چیه و و وظیفه من نسبت به اون پول چیه؟
لطفا راهنماییم کنید.خیلی مهمه برام...با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مرجع تقلیدتان را

با سلام لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید

سلام.آیت آلله مکارم شیرازی

سلام.آیت آلله مکارم شیرازی.لطفا اگر امکانش هست سریعتر جوابمو بدید.چون کارم تموم شده و فقط منتظر اینم که بدونم کارم درسته یا نه.ممنون

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و پوزش از تاخیر

با عرض سلام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
در مورد بخش اول سوالتان اگر منظورتان از ترجمه، ترجمه و فارسی سازی یک برنامه خارجی است در اینصورت اگر صاحب یا شرکت سازنده اجازه اینکار رو داده باشد که هیچ در غیر اینصورت نمیتوانید ترجمه کنید مگر اینکه سازنده آن جزو کفار حربی باشد(امریکا، انگلیس، فرانسه، اسرائیل و... جزو کشورهای محارب هستند.) نیز شرکت ها و یا سازمان هایی که به کفار در حال جنگ با مسلمانان مثل امریکا، اسرائیل و انگلیس یا به محاربین کمک می کنند و یا به عمل آنها راضی و خوشحال می شوند در حکم محارب هستند.

در مورد بخش دوم سوالتان اگر شما موقع معرفی قابلیتهای برنامه، کاربران را فریب ندهید و دروغ نگوئید، اگر بعد از خرید ناراضی باشند و ... شرعا اشکالی ندارد. و پولی که گرفتید حلال است.

۱. با استفاده از بخش استفتائات پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی

سلام.نه از یه سایت مطالبشو

سلام.نه از یه سایت مطالبشو گرفتم که به رایگان در اختیار کاربراش گذاشته.ولی در مورد این که سایت و نویسندگانش مال چه کشوری هستن اطلاع دقیق ندارم.

تصویر soalcity

سلام مطابق جواب بیان شده و

سلام مطابق جواب بیان شده و فرض مساله شما که آن شرکت به رایگان این مطالب را منتشر کرده، اشکالی ندارد.

راستی من که دارم تفننی این

راستی من که دارم تفننی این کارو انجام میدم خمس باید بدم؟
حرف از خمس شد پدر و مادر من خمس پرداخت نمیکنن.تو کتاب درسیمون خوندم نماز خوندن تو خونه ای که خمسش پرداخت نشده باطله!یعنی نماز من باطله الان؟!:(

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
فرقی بین کسب درامد تفننی و غیر آن وجود ندارد . همین که درآمد حاصله از مخارج سال شما زیاد بیاید ، به آن خمس تعلق می گیرد .

در مورد خمس منزل پدری ، با توجه به این که شما یقین ندارید که پدر شما آن منزل را با عین پول خمس نداده خریداری کرده یا با پولی که در بین سال خمسی بوده ( که به آن خمس تعلق نمی گیرد ) ، نماز خواندن شما در آن منزل اشکال شرعی ندارد .

سلام . من ی پسر ۱۵ ساله از

سلام . من ی پسر ۱۵ ساله از مشهد هستم.
نمی دونم چرا مادرم همش به من شک داره . تازگی ها هم این جوری شده
برای این که بتونم نظر مادرم رو جلب کنم باید چه کار کنم؟ . فقط خواهش می کنم کمکم کنید .

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام و عرض خیرمقدم.

با سلام و عرض خیرمقدم.
دوست عزیز ، پاسخ به سوال شما نیازمند دانستن اطلاعات فرعی زیادی (مانند، وضعیت خانوادگی شما، وضعیت روانشناختی شما و مادر محترم، دلیل شک ایشان و ...و سایر توضیحات) است که از طریق سوالات کارشناس و پاسخ شما مشخص خواهد شد. دانستن این اطلاعات برای تشخیص درست مشکل و ارائه راه حل درست به شما ضروری است. لطف بفرمایید با شماره تماس ۰۹۶۴۰۰ تماس حاصل نمایید تا مشاورین ما به صورت تلفنی پاسخگوی شما باشند.
موفق باشید.

نظرات