شبیه ترین مذهب به شیعه کدام مذهب است؟

یافتن شباهت امر سخت و دشتواری نیست خصوصا زمانی که بحث از مذهبی است که برای شئون مختلف زندگی ما، سخن دارد. مهم این است که بتوانیم فارغ از شباهت و تفاوت های جزئی، اصل و اساس مکتب را درک کنیم!

 

بوده اند کسانی که در دهه های قبل، به دلیل رونق مارکسیسم، شباهت های اسلام با مارکسیست را بیان می کرده اند و از این جهت به دنبال تبلیغ اسلام بوده اند! تفکری که نشان دهنده نهایت کج فهمی از اسلام است. به هر حال اسلام مدافع عدالت است و مارکسیست ها نیز مدعی عدالت بوده اند. اما برای فهم یک مکتب باید کلیت آن را مد نظر داشت که مارکسیست های خدا ستیز چگونه می توانند همراه اسلام باشند؟ پس نباید از دیدن شباهت های جزئی، به فراموشی تفاوت های بنیادین دچار نشد. و در نظر داشت که مکتب یک مجموعه کلی است و شباهت اجزای آن با مکتب دیگر نمی تواند معیار قضاوتی قرار بگیرد.
با در نظر داشتن این نکته، اگر ضرورتی برای پیدا کردن مکتبی شیعه تشیع وجود داشته باشد، باید ابتدا اصول و امهات این تفکر را در نظر گرفت. با این حساب اشتراک در اصل توحید، معاد و نبوت، اشتراکی بین تشیع به عنوان مذهبی اسلامی، با مسیحیت و یهودیت ایجاد می کند. چرا که هر سه دین مدعی توحید هستند و علاوه بر باور به زندگی اخروی، لزوم نبوت را نیز قبول دارند. در درجه بعدی مسیحیت و یهودیت به دلیل عدم ایمان تام به خاتم الانبیاء، از مذاهب اسلامی جدا می شوند. و شباهت بین تشیع و تسنن مد نظر قرار می گیرد. و پس از آن با محوریت لزوم نصب امام معصوم، تشیع از تسنن جدا می شود. که در مراحل بعدی نیز فرقه های مختلف شیعه می تواند مد نظر باشد.

 

بدیهی است که مثلا نمی توان ادعا کرد چون شیعه و بودا هر دو معتقدند که پس از مرگ زنده می شویم، پس این دو به هم شبیه هستند! چون یکی معتقد به خداست و دیگری خدایی نمی شناسند! (علاوه بر تفاوت در مساله تناسخ و معاد) و این تفاوت اصولی، شکاف عمیقی ایجاد می کند که آن شباهت نمی تواند این دو را در کنار یکدیگر بگذارد.

 

در واقع هر مساله به اندازه جایگاه و اولویتش، می تواند معیاری برای نزدیکی یا دوری باشد که شباهت یا تفاوت آن مد نظر قرار گیرد. 

facenama

دیدگاه‌ها

سلام شرمنده ولی آخر نگفتی

سلام شرمنده ولی آخر نگفتی شبیح ترین مذهب به شیعه کدوم مذهبه.
تو فقط ما رو پیچوندی همین.
ممنونم.

تصویر شهر سوال

سلام شاید جواب خاصی مد نظر

سلام شاید جواب خاصی مد نظر شما بوده که آن را ندیده اید.
و الا بیان شده است که ابتدا بین اسلام و مسیحیت و یهودیت شباهت هایی هست

در درجه بعد بین سنی و شیعه شباهت هایی هست

و در درجه بعد بین فرق شیعه شباهت هایی وجود دارد.

و مطالب دیگری که بیان شد، اصولی بوده اند که باید مد نظر قرار بگیرند.

راست میگه ماکه اخر متوجه

راست میگه ماکه اخر متوجه نشدیم کدوم نزدیک تره

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
بعضی سوالات جواب یک کلمه ای ندارند که بخواهیم به دنبال آن بگردیم.

هدف اساسی خلقت انسان چیست؟

هدف اساسی خلقت انسان چیست؟
مسئولیت اجتماعی و فردی ‏ هر انسان از دیدگاه اسلام چیست؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
لطف به بخش مرتبط با این سوال مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/125
http://www.soalcity.ir/node/152

مسئولیت انسان نیز بحثی بسیار گسترده تر از حد یک کامنت است. اما با توجه به مطالب بالا، گام برداشتن در مسیر هدف آفرینش می تواند جوابی اجمالی به سوال شما باشد.

سلام علیکم

سلام علیکم
اینجانب تورات را مطالعه نموده ام شباهتهای زیادی بین قصص قرانی با قصص تورات دریافتم سئوال بنده این است که چرا قران مجید بیشتر از اینکه به کتاب انجیل شبیه باشد به تورات شبیه می باشد همچنین فقه ما نمونه های بسیار زیادی دارد که شبیه دستورات تورات می باشد مگر هر دین خدایی دین قبلی خود را تا یید و تکمیل نمی کند بنا بر دلیل منطقی اسلام بایید بیشتر شبیه مسحیت باشد چراکه موسی ۱۰۰۰ سال قبل از عیسی بوده ونیاز به دین تکمیلی ازطرف خدا احساس میشده که حضرت مسیح مبعوث میگردنند پس مسیحیت باید از یهودیت کامل تر باشد وبه دلیل اولی اسلام باید بیشتر شبیه مسحیت باشد تا یهودیت
لطفا این تناقض را برای من روشن نمایید ممنون می شوم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام

با عرض سلام
به این نکته توجه کنید که با آمدن مسیح؛ شریعت تورات منسوخ نگردید. بلکه تورات بخشی از کتاب مقدس مسیحیان است و مسیحیان باید بدان عمل کنند. و امروز نیز تورات و انجیل یک جا و به اسم عهدین چاپ می شوند که دو بخش عهد قدیم (تورات)و عهد جدید (انجیل) دارد.
البته شباهت ها در قصص، امری است که اگر تحریفات نبود؛ شما باید به جای شباهت تطابق کامل می دیدید.
و درباره تکمیل شریعت نیز توجه کنید که دلیل عمده تجدید شرایع، تحریف آن ها به دست بشر است نه اینکه بشر هر روز به احکام متفاوتی نیاز داشته باشد. به عنوان مثال حرام بودن شراب در همه شرایع باید لحاظ شود. چون همیشه ابزار شیطان بوده است.

یک دنیا ممنون.من از طرفدارهای

یک دنیا ممنون.من از طرفدارهای پروپا قرص سایتتون هستم.دائما سر میزنم و از مطالب جدیدتون استفاده می کنم.خیلی خیلی ممنون

نظرات