با حس انتقام‌جویی و کینه نسبت به خانواده شوهرم چه کنم؟

کینه

دختری ۲۴ ساله بوده و تقریبا ۲ سالی است ازدواج کرده‌ام و در این مدت تنش زیادی داشتم؛ به طوری که الان قصد دارم به روانپزشک مراجعه کنم. تنشهای به وجود آمده بیشتر در رابطه با خانواده همسرم است. همسرم مرد بسیار خوبی است و شاید هم بگویم ایده‌آل برای زندگی. ولی قضایایی در دوران عقد و بعد از آن به وجود آمد که به جای لذت بردن از زندگی، کارم شده حسرت خوردن و یک احساس انتقام جویی شدید نسبت به خانواده همسرم. و این موضوع به شدت همسرم را آزار میدهد ولی حس کینه و نفرت و انتقام جویی که من نسبت به خانواده‌اش دارم ناخودآگاه و غیر ارادی است. و در حال حاضر اصلا دوست ندارم با خانواده همسرم هیچ برخورد و رفت و آمدی داشته باشم و دوست دارم به طور کل ارتباطمان قطع شود و از طرفی مانعی برای همسرم نیستم که مثلا به خانواده اش سر نزد ولی همسرم این موضوع را نمی‌پذیرد. خواهشا کمک کنید. من خودم از همه بیشتر رنج و عذاب می‌کشم و نمی‌دانم چه کنم؟

بسمه‌تعالی
خواهر گرامی خدمت شما سلام عرض می‌كنم و از حسن اعتمادتان سپاسگزارم.
هرچند بنده در جریان جزییات پیش آمده نیستم و چه بسا حضرتعالی مورد اجحاف و ظلم واقع شده باشید اما تحقیقا توجه دارید كه اختلاف نظر و سلیقه، امری كاملا طبیعی است، كه شرط مدیریت آن و جلوگیری از تبدیل شدن آن به یك چالش مستلزم اموری چون؛
سعه صدر، انعطاف‌پذیری، گذشت، مدارا، و... است.

از اینرو با توجه به اینكه شما دارای سرمایه و نعمت بی‌بدلیلی چون رضایت از همسر هستید و ایشان را فردی ایده‌آل می‌دانید( كه جای تبریك دارد)، شایسته است كه پاس این نعمت و به منظور حفظ و حراست آن، از خویش انعطاف بیشتری نشان دهید.
توقف در گذشته و اختلافات پیش آمده نه تنها كمكی به شما نخواهد كرد، بلكه رفته رفته ممكن است، رابطه حسنه حضرتعالی با همسرتان را نیز متاثر و تحت‌الشعاع قرار دهد( حقیقتی كه متاسفانه شواهد و تجربیات فراوانی به آن گواهی می‌دهند) چرا كه همسر حضرتعالی در عین حالی كه به شما تعلق خاطر دارد به مادر و خانواده خویش نیز علاقمند و دلبسته است. لذا باید از هر رفتاری كه ایشان را دچار تعارض در انتخاب می‌كند، اجتناب كنید.


هرچند حضرتعالی از ارتباط ایشان ممناعت نمی‌كنید، اما به پاس قدردانی از ایشان و خوبی‌هایشان، سعی كنید رفتاری داشته باشید كه ایشان را نسبت به خود دلگرم‌تر نمایید. از آنجا كه همسر حضرتعالی از اختلافات شما با مادرشان بی‌خبر نیستند، در صورتیكه شاهد همراهی شما با خود باشند، این همراهی را به حساب گذشت جنابعالی و احترام به خواسته‌های خود تفسیر می‌كنند و ایشان را نسبت به جبران ترغیب كرده و استحكام پایه‌های زندگی را به دنبال خواهد داشت.
شما نباید  متن زندگی مشترك را (كه عبارت است از احساس همدلی و صمیمیت با همسر) با حاشیه‌های آن (اختلاف با مادر شوهر ) قربانی كنید. بلكه می‌بایست از هیچ‌كاری كه به استحكام این متن می‌انجامد فروگذار نكنید.
همانطور كه گفته شد تقابل شما با مادر شوهر، همسرتان را دچار تعارض خواهد كرد. این تعارض می‌تواند به اختلافات دامن زده و حواشی را بر متن حاكم كند كه در نتیجه، سست شدن پایه‌‌های زندگی را به دنبال دارد. مضافا اینكه ممكن است ناخواسته و به صورت ناهشیار ایشان نیز متقابلا با مادر شما رفتاری مشابه را در پیش بگیرند و...
بر مبنای این نكات به صلاح زندگی حضرتعالی است كه اولا به خاطر خودتان (لذتی كه در عفو است در انتقام نیست) و ثانیا به خاطر همسرتان و ثالثا به خاطر زندگی مشتركتان، از رفتارهای تلافی‌جویانه فاصله بگیرید.
در این اثناء ضمن گفتگو و تعامل با همسر از ایشان بخواهید كه، فراوانی رفت و آمد را در سطح معمول و منطقی و بدون از افراط و تفریط تنظیم نماید، تا حضرتعالی با مرور زمان خود را با شرایط وفق دهید.
به منظور اینكه سریعتر فضای كدورت را بشكنید، بر پایه روایات ودستاوردهای روانشناختی پیشنهاد می‌كنم برای مادر شوهر هر از چندگاهی هدیه تهیه كنید، جویای حال او شوید و از محبت خود سیرابش كنید. چنین رفتارهایی نه تنها زندگی را شیرینتر كرده و آز اسیبها جلوگیری می ‌كند بلكه اجر، پاداش و رضایت الهی را نیز به دنبال دارد. چرا كه در روایات فرموده‌اند:
رسولُ اللّه‏ِ صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله: «تَهادَوا تَحابُّوا، تَهادُوا فإنَّها تَذهَبُ بِالضَّغائنِ؛[۱] به يكديگر هديه دهيد، تانسبت به همديگر با محبت شويد. به يكديگر هديه دهيد؛ زيرا هديه كينه‌‏ها را مى‏‌برد.»
على (عليه السلام) فرمود:«الانسان عبید الاحسان؛[۲] انسانها بنده و غلام احسان است.»
به هر حال مستحضرید كه محبت، قلوب را نرم می‌كند و گذشت و بخشودن از صفات انسانهای كریم و بزرگوار است و متقابلا كینه‌توزی از صفات مذموم و مورد نكوهش است.
برای شما و همسر محترمتان، از درگاه خداوند متعال، ایام بانشاط‌تری را مسئلت دارم.

 

[۱].  الكافی: ۵/۱۴۴/۱۴.
[۲]. شرح غرر الحكم ج ۷ ص ۶۹.

facenama

دیدگاه‌ها

با سلام

با سلام
من هم دقیقا مشکلی را دارم که این خانم داره با این تفاوت که مشکلات من هنو زهم ادامه داره یعنی ناراحتی ایشون بر میگرده به گذشته ولی من پیوسته ا زدست نیش زبونهای آنها دارم آزار میکشم یا ا زکارها و حرفهاشون دلم میشکنه به طوری که بیش ا زحد حساس شدم نسبت به هر حرفی ، مکثلا خواه رهمسر من از بیست و چهار ساعت بیست و پنج ساعت خونه مادرشه ولی وقتی ما بعد از یه هفته (و برخی موارد دو هفته) که ا ز شهر خودمون میریم خونه مادرشوهرم طوری رفتار میکنه که زهر خوردن به نظر من گواراتره تا غذا خوردن تو اونجا. جالبه که وقتی در برخی موارد که صبرم سر اومده و به پدر و مادرش گفتم میگن عیب نداره تو ببخش اون داره برا ما دلسوزی میکنه و از این حرفا... اگه خودشون (خواهراش) شبانه روز خونه مادرشون باشند عیبی نداره ولی وقتی ما به اصرار زیاد پدر و مادر شوهرم میریم اونجا، انقدر حرفهای نیش دار میزنند یا رفتارهای نامناسب انجام میدن که من وقتی میام بیرون کاری جز گریه و غرغر سر همسر بیچارم نمیتونم انجام بدم بارها شده گفتم دیگه نمیرم شهر اونها که شهر پدر و مادر خودم هم هست ولی باز مجبور شدم و رفتم همین الان که دارم اینها را مینویسم تمام غصه ام آخر هفته است که یه تعطیلیه مناسبتی هم داره و ما سه روز باید بریم اونجا شما لطفا راهکاری بفرمایید که من چطور آدم بی خیالی بشم ، و به اصطلاح پوستم کلفت بشه هر چی میگن یا هر کاری میکنند بهم دیگه بر نخوره این که هدیه بخرم براشون یا کاری براشون انجام بدم فایده نداره چون تا حالا خیلی از این کارها براشون کردم مشکل اینه که اونا به نظر خودشون دارن بهترین رفتار را با من انجام میدن واقعا در مونده شدم همیشه سر کارهاشون با همسرم بحث میکنم یعنی مجبورم بحث کنم چون من ا ز رفتارهاشون آزرده میشم و دوست دارم تا جایی که میشه باهاشون برخورد نداشته باشم یا خونه پدرشوهرم نرم ولی همسرم میگه عیب نداره تو ببخش تو ببخش و از این حرفا ولی من دیگه توانایی بخشش ندارم همسرم هم نمیتونه کاری بکنه چون به شدت خجالتیه و اصلا روش نمیشه بهشون بگه یا حتی به پدرمادرش که این رفتارهاشون به شدت منو آزرده کرده بلکه این خود منم که گاهی بهشون میفهمونم که ا زدستشون ناراحت شدم واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم لطفا جواب منو ایمیل کنید متشکرم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام وتحیت محضر

با عرض سلام وتحیت محضر جنابعالی

در صورتیکه راههای پیش گفته موثر واقع نشود، به نظر ما نیز، چاره در همان شیوه ای است که خودتان اختیار کرده اید. یعنی:

در قدم اول سعی کنید میزان ارتباطتان را کاهش دهید هرچند که با اصرار خانواده همسر مواجه شوید( البته در این بین تدبیری اتخاذ شود که همسر شما در مقابلتان نایستد و کاهش میزان ارتباط با هماهنگی وی صورت بگیرد).

و در قدم دوم نیز همان غر زدنی را که نسبت به همسرتان اعمال می کنید، نسبت به خواهر شوهر روا بدارید. به تعبیری لازم است شما احساسات خود را در خصوص رفتار خواهر شوهر سانسور نکنید و بازخورد رفتارهای وی را به او منعکس کنید. در این خصوص نیز لازم است گام به گام و مرحله به مرحله پیش بروید و به یکباره سطح عصبانیت و ناراحتی خود را در بالاترین درجه بروز ندهید.

در پناه خدای متعال موفق باشید.

با سلام وخسته نباشید

با سلام وخسته نباشید
من هم دقیقا همین مشکل دارم انقدر این کینه وحس انتقام جویی از روز اول عقدمون در من ریشه داره که واقعا تحمل دیدن صورتشون رو ندارم و البته جالبه همسرم من هم خیلی خوب بود ولی الان که سه سال گذشته از زندگیمون حدود یک سالی هست که همسرم هم سمت خانوادش رفته و گاهی احساس می کنم دارن دسته جمعهی من رو سوژه خودشون می کنن و حتی گاهی منو به مضحکه میگیرن . من وهمسرم پیش هم خوب هستیم ولی ذره ای از خانواده ش تو زندگینون پیدا میشه بحث ودعوا هم شروع میشه واقعا نمی تونم به خانوادش با این همه بدی محیت کنم نمی تونم . کمکم کنید.

تصویر مشاور شهر سوال

سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر

سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر محترم؛ شما تقریبا هیچ اطلاعات راهگشایی ارائه نکرده اید و تنها احساس (منفی) خودتان را از خانواده همسر عنوان کرده اید. خواهر گرامی، بطور خیلی خلاصه مشکل شما با توجه به طرفهای آن (شما و خانواده همسر) میتواند سه یا چهار جنبه داشته باشد، اینکه مشکل ناشی از طرف شما باشد، اینکه ناشی از طرف آنها باشد، اینکه ناشی از رفتار هردوطرف باشد و البته یک احتمال اینکه از طرف فرد سومی باشد. یا اینکه این احساس شما صرفا یک احساس و برداشت از طرف شماست، یا واقعا چنین اتفاقی می افتد و قصد و نیتی هم در پس آن وجود دارد. بنابراین قضاوت، تشخیص مشکل و حل آن در مورد این قضیه تنها با شنیدن حرفهای یک طرف آنهم بصورت خیلی مختصر تقریبا ناممکن است. اگر دقیقا شما هم چنین مشکلی دارید، پس پاسخ شما همان است که قبلا داده شده است. اما این توصیه را مجددا تکرار می کنیم که اگر واقعا ارتباط با خانواده همسر مشکل زا ست و به هیچ وجه قابل ترمیم و یا تحمل از هیچ طرفی نیست، ارتباط را کم کنید (البته قطع نکنید) و سعی کنید در این میان به خواسته های همسرتان هم توجه داشته باشید و به نوعی مدیریت کنید. یعنی (بعنوان مثال) اگر قرار بر این شد که ارتباط با خانواده همسر کمتر بشود و مثلا بجای ماهی یک بار یا دوبار ملاقات با آنها هر سه ماه یکبار دیدار کنید، در مقابل، اگر همسرتان حس جبهه گیری دارد، برنامه دیدار با خانواده خودتان را هم محدود تر کنید تا حساسیت وی زیاد نشود...
موفق و سربلند باشید.

با سلام

با سلام
من ۲۰ سالمه زن داداشمم ۱۹ و باهامون زندگی میکنه ی ماهی میشه ازدواج کرده اما متاسفانه ی اخلاق فوق العاده بدی داره چون من خیلی به وسایلم حساسم اما ایشون مراعات نمیکنن و از لباسهام میپوشه یعنی مدام ن گاهی .
لباسای خودشو فقط برا مهمانی میپوشه لباسهای بیرونی منو واسه بازار و... استفاده میکنه یعنی لباسای خودش مهمن اما از لباسای نه .
من خیلی خوش پوش هستم و همه هم بهم میگن روزی ک لباسی رو تنم کنم بدون شک اون فرداش همون رو باید تنش کنه به شسته یانشسته اش هم کار نداره فقط باید بپوشه و جالب اینکه چیزی ک میبره که لباس چه وسیله دیگه اونو برام نمیاره و ب عنوان وسیلا ی خودش قایم میکنه من تا به امروز هیچی نتونستم بهش بگم به احترام برادرم اما واقها کم اوردم چون جدیدا هر وسیله ک میخرم مادرم رو میفرسته برا اونم بخره من چند وقت دیگه ع